Dobra wróżka

Powodów, dla których udajemy się na spotkanie z wróżką, jest całe mnóstwo. Czasami kieruje nami zwykła ciekawość, a czasem chęć znalezienia rozwiązania jakiegoś skomplikowanego problemu. Zdarzają się osoby, które oczekują, że wróżba będzie dla nich realną wskazówką na temat tego, jaką decyzję powinni podjąć. Czy możemy od wróżki oczekiwać, że będzie potrafiła przewidzieć naszą przyszłość?

Ludzie od zarania dziejów korzystali z pomocy wszelkiego typu wróżek i magów. Mamy wrodzoną skłonność do ogromnej chęci poznania przyszłości, zanim ta nadejdzie. Czy możemy jednak wierzyć w to, że nasza przyszłość jest zapisana w gwiazdach, w talii kart bądź w kryształowej kuli? Jest to oczywiście kwestia wiary, niemniej jednak, osoba zajmująca się wróżeniem nie ma żadnych racjonalnych podstaw do tego, aby sugerować nam, co nadejdzie w naszej przyszłości.

Oczywiście są osoby, które zajmują się magią, ale potrafią rozgryźć problem danej osoby zupełnie racjonalnie i w sposób analityczny przedstawić kilka możliwych scenariuszy, które mogą się wydarzyć po podjęciu przez nas konkretnej decyzji. Taka wróżka nie zdarza się jednak często, gdyż oprócz wiedzy z zakresu ezoteryki, musiałaby się także odznaczać dużą wiedzą z zakresu psychologii. Niestety, ale zdecydowana większość osób z towarzystwa ezoterycznego to zwykli przedsiębiorcy pragnący się wzbogacić na sprzedaży rzekomo magicznych gadżetów, które mają w niewytłumaczalny sposób rozwiązać wszystkie nasze problemy.

Dlaczego zatem chodzimy do wróżki, zdając sobie podświadomie sprawę z tego, że wiarygodność jej słów może być wątpliwa? Z bardzo prostego powodu. Jeśli nie mamy wokół siebie osoby, która pomoże nam rozwiać wątpliwość związane z podjęciem jakiejś ważnej decyzji, idziemy po poradę do wróżki. Zrzucamy wówczas odpowiedzialność za podjęcie decyzji na los, który rzekomo, jest już dawno przesądzony. Nie jest to dojrzałe zachowanie, dlatego rozmowę z wróżką powinniśmy traktować bardziej w kategorii ciekawej rozmowy i nie oczekiwać, że obca osoba z pomocą talii kart jest w stanie podjąć za nas jakąkolwiek decyzję.