Karta Tarota : Powściągliwość

Karta Tarota : Powściągliwość

| Autor:

Powściągliwość, nazywana też Umiarkowaniem, Równowagą lub Umiarem, to karta 14. Arkanów Wielkich. Widzimy na niej kobietę ze skrzydłami, która trzyma w dłoniach dwa dzbany i przelewa między nimi wodę. Z reguły jej symbolika jest pozytywna, ale nie zawsze stanowi dobrą wróżbę. Jak ją odczytywać?

Symbolika karty Powściągliwość

Inne nazwy karty Powściągliwość podpowiadają, co symbolizuje wizerunek uskrzydlonej kobiety przelewającej wodę między naczyniami. Karta bywa określana mianem Równowagi czy Umiaru. Widniejące na niej naczynia oznaczają natomiast dwa żywioły, czyli ogień i wodę lub system słoneczny i lunarny. Kobieta na ikonografii jest opanowana i spokojna, łącząc ze sobą te dwa przeciwieństwa. Symbolika karty nawiązuje do samokontroli i wewnętrznej dyscypliny. Oznacza też złoty środek, czyli równowagę. Ma przekonywać nas, że możemy połączyć ze sobą rzeczy pozornie skrajnie różne. Nakazuje wytrwałość, cierpliwość, opanowanie, umiar w działaniu. Podpowiada, że należy szukać sposobu na osiągnięcie wewnętrznej harmonii poprzez połączenie ze sobą tych elementów, które przedtem pozostawały w sprzeczności. Powściągliwość gwarantuje, że jeśli opanujemy te umiejętności, osiągniemy wszystko, a każde trudne przeżycie sprawi, że będziemy silniejsi.

 

Karta w pozycji prostej

Oznacza umiar, równowagę, dążenie do doskonałości. Mówi, aby kierować się wytrwałością i opanowaniem, stawiając na małe kroki w drodze do większego celu.

Karta w pozycji odwróconej

Wskazuje na emocje, takie jak brak motywacji, osamotnienie, przewrażliwienie. Podpowiada, że tłumiąc emocje z obawy przed ich ujawnieniem, prowadzimy do niedomówień.

Karta w układach o miłości 

Świadczy o stabilizacji uczuciowej, ale też o braku namiętności. Wskazuje na poważny związek, którego trwałość opiera się na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu. Przepowiada spokój, brak kłótni. Ostrzega jednak o braku pasji, porywów uczuć. 

Karta w układach o w pracy i finansach

Jak łatwo się domyślić, Powściągliwość w rozkładzie tarota na pracę i finanse to bardzo korzystna przepowiednia. Świadczy o umiejętność oszczędzania i prawidłowego dysponowania majątkiem. Może wskazywać też na zyski, przypływ gotówki lub zwiększenie wartości posiadanych dóbr. Czasem wróży awans lub inną pozytywną zmianę, na którą trzeba cierpliwie poczekać.

Karta w układach o zdrowiu

W odniesieniu do zdrowia Powściągliwość sugeruje udane leczenie i powrót do pełni sprawności. Sugeruje, aby częściej wypoczywać na łonie natury i pozostawać aktywnym, aby utrzymać ciało w równowadze i harmonii. Czasem może wróżyć też problemy zdrowotne związane z układem moczowym. 

 

« Powrót