Karta Tarota - Sąd Ostateczny

Karta Tarota - Sąd Ostateczny

| Autor:

Sąd Ostateczny to 20. karta wielkich wtajemniczeń i przedostatnia karta w dużych arkanach, przedstawiana również jako zmartwychwstanie. Jest symbolem końca podróży i przypomnieniem, że przeszłość nie zostanie zamknięta, dopóki człowiek nie pogodzi się ze wszystkim, co spotkało go w życiu. Jak odczytywać kartę Sądu Ostatecznego w tarocie?

Jak wygląda i co oznacza karta Sądu Ostatecznego?

Sąd Ostateczny na kartach tarota w wyraźny sposób odnosi się do biblijnych wizji. Grafika przedstawia z reguły anioła dmącego w trąbę, na niebieskim firmamencie. Pod nim, na ziemi, widnieją nagie postacie ludzi powstających z grobów. Sąd Ostateczny jest dowodem na to, że życiowa podróż nigdy się nie kończy. Wszystkie punkty wyjścia to tylko etapy, które pokonujemy. Jednocześnie karta symbolizuje konieczność rozliczenia się z przeszłością - uczynienia pokuty i odkupienia win. To także znak, że konieczne jest przebudzenie się, dostrzeżenie swoich złych uczynków. Karta w tarocie ma uświadomić człowiekowi, że światem rządzi ustalony z góry porządek. Jej zadaniem jest też zapewnienie podpowiedzi dotyczących działań, które warto podjąć, aby osiągnąć cel całkowitego oświecenia. Jak dokładnie odczytywać symbol Sądu Ostatecznego w każdym układzie?

 

Karta w pozycji prostej

Jest pozytywnym omenem. Świadczy o bezkresie możliwości, przemianie duchowej, wyzwoleniu. Daje błogosławieństwo bieżącym poczynaniom człowieka. 

Karta w pozycji odwróconej

Ma już negatywne znaczenie. Symbolizuje przegraną, nieuchronną karmę, a także samotność i rozgoryczenie. 

Karta w układach o miłości

Sąd Ostateczny w układach o miłości niesie pozytywne przesłanie. Wskazuje na nowe możliwości zarówno dla osób samotnych, jak i pozostających w trwałym związku. Może wróżyć poznanie nowej osoby i związany z tym przełom w życiu prywatnym. Czasami wskazuje też na narodziny dziecka, zawarcie związku lub wręcz przeciwnie na rozwód. 

Karta w układach o w pracy i finansach

Karta w odniesieniu do sfery finansów to ponownie symbol nowego etapu, ważnych zmian, takich jak zmiana pracy, stanowiska, awans lub przejście na emeryturę. Co ciekawe, Sąd Ostateczny w takim układzie może sugerować także duży zastrzyk gotówki, jak wygrana na loterii czy otrzymanie spadku.

Karta w układach o zdrowiu

Choć Sąd Ostateczny budzi grozę i niepokój, to w sferze zdrowotnej karta jest bardzo dobrym omenem. Sugeruje powrót do pełni sił, pokonanie ciężkiej choroby. Czasami ma jednak negatywne znaczenie - wróży problemy ze słuchem o podłożu neurologicznym lub laryngologicznym. 

« Powrót