Ezoteryka

Ezoteryka wielu ludziom obecnie kojarzy się z tymi dziwnymi wróżkami z telewizji, które podczas seansów mają za zadanie wróżyć z kart i odbierać telefony, odpowiadając na pytania ludzi. Prawda jest jednak taka, że dziedzina ta jest znacznie bardziej rozległa niż się może zdawać na pierwszy rzut oka, bo łączy się z nią chociażby astrologia - nasza wiedza o niej jest zaledwie ułamkiem.

Etymologia

Idea ezoteryki powstała całkiem dawno temu, bo już w XIX wieku. Najpierw została rozpowszechniona przez francuskich pisarzy, takich jak Jacques Matter czy Eliphas Levi' jednak prawdziwą rozpoznawalność ezoteryka zyskała na przełomie XIX i XX w. za sprawą Towarzystwa Teozoficznego na czele z Heleną Pietrowną Bławatską. Wtedy ezoteryka była stosowana jako pojęcie w odniesieniu do wiedzy tajemnej (nazywanej ezoteryczną), która były dostępne dla wybranej, uprzywilejowanej grupy osób. Miało to na celu uchronienie tego wąskiego grona wtajemniczonych przez prześladowaniami oraz niezrozumieniem ze strony innych, a także zachowaniem wiedzy tajemnej przed wpadnięciem w niepowołanych ludzi. 

Okazuje się, że samo słowo "ezoteryka" miało swój początek jeszcze dawniej, bo już w starożytnej Grecji. Pochodzi ono od greckiego słowa esôterikos (esô: „wewnątrz”) i oznacza wszystko co jest wewnątrz nas. Przeciwieństwem tego słowa jest egzoteryczny, które także pochodzi z greckiego języka eksôterikos (eksô: „na zewnątrz”).

Ezoteryzm a okultyzm i mistycyzm

Ezoteryka w wielu aspektach pokrywa się z powszechnym rozumieniem okultyzmu - oba terminy oznaczają w końcu wiedzę przeznaczoną tylko dla wąskiego grona osób. Okultyzm zajmuje się jednak raczej istot, mocy i możliwości ukrytych we wszechświecie i człowieku. W XX wieku wielu ezoteryków nie pozwalało nazywać siebie okultystami - kojarzyli się oni bowiem z czczeniem szatana i praktykowaniem czarnej magii. Mylenie zwolenników obu terminologii nadal jest powszechne między ludźmi nieznającymi tematu, jednak coraz rzadsze.

Inny ważny termin to mistycyzm, ponieważ ezoteryka także z nim pokrywa się w wielu aspektach. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że mistycyzm zajmuje się doświadczeniami w zakresie religii, polegających na kontakcie z materią pozaziemską, która często utożsamiana jest z Bogiem - ezoteryka natomiast skupia się na rozwoju osobistym i poznaniu samego siebie.

Szkoły

W oparciu o pojęcie "ezoteryka" powstało wiele szkół, których nauki niekiedy diametralnie różniły się od siebie. Najpopularniejsze przykłady takich szkół nauczających wiedzy duchowej to:

 • gnostycyzm - ruch ten zajmuje się głoszeniem, że powinniśmy przejrzeć iluzję rzeczywistości i zrozumieć naszą prawdziwą naturę, żeby móc czym prędzej powrócić do świata duchowego;
 • hermetyzm (a także astrologia) - zakłada, że nasze dusze i kosmos mają być ze sobą połączone,
 • masoneria (a także niektóre formy alchemii) - zajmuje się pomocą swoim zwolennikom w pogłębianiu własnych zalet i dążeniu do boskości.
 • teozofia - koncentruje się na założeniu, że jest kilku ludzi, którzy kierują rozwojem duchowym ludzkości, uwzględniając ezoterykę i jej ezoteryczny wpływ na człowieka

Nawiązania do naszego życia duchowego posiadają także różne religie, chociaż tak jak katolicy - zupełnie się wypierają jakiegokolwiek wpływu terminu "ezoteryka" na swoje życie .

Ezoteryka obecnie

Pomimo, że kiedyś ezoteryka oznaczała wiedzę tajemną, obecnie uległa spopularyzowaniu i rozpowszechnieniu. Dziedzina, kiedyś przeznaczona dla wtajemniczonych, dzisiaj dostępna jest dla wszystkich. Ma to swoje dobre strony; dzięki rozpowszechnionej wiedzy, każdy może się doskonalić w zakresie rozwoju własnego wnętrza. Istnieje jednak druga strona medalu - sama ezoteryka coraz częściej wydaje się też być łatwym źródłem zarobku dla oszustów, którzy udostępniają swoje "usługi" ezoteryczne zazwyczaj przez internet, pomimo, że ich wiedza zazwyczaj nie przekracza podstaw.

Co i od kogo można kupić?

Rzeczy ezoteryczne, które są możliwe do nabycia są różne - warto jednak pamiętać, aby nabywać je od sprawdzonych sklepów ezoterycznych. Przykłady produktów:

 • książki (w których dostępna jest wiedza tajemna)
 • kamienie
 • kadzidła
 • amulety
 • biżuteria
 • świece
 • i oczywiście karty

To samo dotyczy różnego rodzaju sesji (np. wróżenia z kart) - powinny je przeprowadzać osoby z odpowiednią wiedzą ezoteryczną, które przeszły wcześniej inicjację i mają odpowiednie certyfikaty.

Przykłady książek ezoterycznych:

 • "Sztuka snu" Carlos Castaneda
 • "Clip-Transserting. Zasady zarządzania rzeczywistością" Vadim Zeland 
 •  "Messenger. Prawdomówna historia o miłości" Klaus J. Joule

 

Jaki stosunek ma Kościół Katolicki do ezoteryki?

Katolicy, których być może zaciekawił temat "ezoteryka" nie będą zadowoleni - Kościół Katolicki uważa bowiem tą dziedzinę za niebezpieczną. Ezoteryka posiada bogatą symbolikę, czym zasłynęła, a jak wiadomo, religia katolicka stworzyła listę zakazanych symboli - praktykowanie ezoteryki jest więc grzechem. Ezoterycy są często posądzani o czerpanie mocy z niedozwolonych źródeł, a przecież magia jest zabroniona. Wmawia się ludziom, że zarówno zwolennicy terminu "ezoteryka" jak i okultyzmu parają się manipulacjami - czy jest to jednak stwierdzenie prawdziwe?

Wróżenie z kart

Najczęstszą usługą oferowaną przez znawców terminu "ezoteryka" jest wróżenie z kart. Mogą używać zwykłej talii do gry, zawierającej 52 karty - coraz częściej jednak można spotkać się z wróżkami, które korzystają z talii tarota. Karty te, pomimo że zostały stworzone już w XV wieku, zostały rozpowszechnione dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Odpowiedzialne za to były grupy francuskich i angielskich okultystów, których osoby przyczyniły się także do dzisiejszej interpretacji tarota - większa część talii opracowanych w XX wieku bazuje na pojęciach kabalistycznych w strukturze oraz symbolice (co oznacza, że w tworzeniu brali pod uwagę ezoterykę i jej wpływ na życie ludzkie)

Istnieją różne rodzaje talii do tarota, które różnią się od siebie. Najpopularniejsze z nich to:

 • Tarot Marsylski - jedna z najstarszych talii, powstała w XVII wieku; uważana za jedną z trudniejszych talii ze względu na proste na pierwszy rzut oka obrazki
 • Tarot Waite'a - klasyczna i często używana talia, stworzona przez członka Zakonu Złotego Brzasku
 • Tarot Crowley'a - zaliczany do abstrakcyjnych, niezwykle symbolicznych i tajemnych talii; przeznaczony i dostępna dla doświadczonych tarocistów

Przykładowe talia (nazywana też Wielkimi Arkanami) Rider-Waite'a, która jest tylko częścią całości :

0. Głupiec

I. Mag

II. Kapłanka

III. Cesarzowa

IV. Cesarz

V. Papież

VI. Kochankowie

VII. Rydwan

VIII. Sprawiedliwość

IX. Starzec

X. Koło Fortuny

XI. Moc

XII. Wisielec

XIII. Śmierć

XIV. Powściągliwość

XV. Diabeł

XVI. Wieża

XVII. Gwiazda

XVIII. Księżyc

XIX. Słońce

XX. Sąd Ostateczny

XXI. Świat

Turystyka ezoteryczna

Turystyka ezoteryczna bazuje na zainteresowaniu człowieka pojęciem "ezoteryka". Perspektywa doświadczenia pierwiastka mistycznego i zetknięcia się ze światem tajemnym stanowi istotny czynnik rozwoju turystyki ezoterycznej - kto nie chciałby dostąpić łaski uzyskania wiedzy tajemnej? 

Najwięcej osób, które chcą spróbować turystyki ezoterycznej, odwiedza Wawel, Jasną Górę, Piramidę w Rawie, Kamienne Kręgi w Odrach i Gąsiorach czy Wzgórze Tumskie w Płocku. Uważają, że właśnie tam znajdują się tak zwane miejsca mocy, czyli szczególne obszary, w których koncentrują się życiodajne energie Ziemi. Z relacji miłośników turystyki ezoterycznej wynika, że odczucia z różnych miejsc mocy są odmienne, ale zawsze pozytywnie nacechowane. Odwiedzenie takich miejsc może wpłynąć na rozwój człowieka oraz poprawić stan jego życia.

Ezoteryka w literaturze

Oczywiście, książek z dziedziny ezoteryzmu jest mnóstwo, ale co z nawiązaniami do ideologii ezoteryki w literaturze? W gruncie rzeczy, ich też jest całkiem sporo. Jednym z pisarzy polskich z czasów Młodej Polski, który wydawał się wyznawać poglądy ezoteryczne jest Stanisław Przybyszewski, o czym wiemy z "Powrotnej fali", w której propaguje użycie tradycji mistycznych i gnostycznych, a także z szacunkiem traktuje o pojęciu "ezoteryka".

Innym przykładem z literatury może być "Kod Leonarda Da Vinci" Dana Browna, w którym przecież występuje tajne stowarzyszenie "Zakon Syjonu", posiadające wiedzę tajemną dotyczącą Jezusa Chrystusa i dynastii Merowingów - brzmi, jakby to ezoteryka była inspiracją dla autora.

Ostatnim, być może nieco szokującym przykładem może być seria książek o Harrym Potterze J.K. Rowling, w których to także występowały grupy, do których należało wąskie grono wybrańców, a których wiedza tajemna pozostawała w faktycznej tajemnicy; magia była kluczowym terminem w każdej części książki, a w "Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym" tytułowy materiał jest oczywistym nawiązaniem do nauki alchemicznej, o czym zresztą dowiadujemy się na końcu. Tutaj także widzimy mocną inspirację terminem "ezoteryka".

Podsumowanie

Temat ezoteryki nie jest niestety traktowany tak poważnie jak kiedyś, co wcale nie umniejsza jego wartości. Uważam, że sam termin jest wart zapoznania się i być może nawet głębszego zainteresowania tą dziedziną, która przecież opiera się na rozwoju duchowym człowieka i pozwala poznać własne wnętrze. Nie powinniśmy się przejmować innymi, ponieważ każdy z nas ma wolną wolę, czego ezoteryzm w żadnym wypadku mu nie odbiera. Niech więc każdy decyduje za siebie; ja jedynie mogę zachęcić do zapoznania się z pojęciem "ezoteryka"!

Dostępny
Jasnowidz Milagros Zadzwoń 708 708 038 - 4,92 zł/min

Jestem jasnowidzem, medium i posługuje się różnymi kartami aby Ci pomóc. Jeżeli jesteś na rozdrożu dróg to zadzwoń do mnie lub wybierz inną formę kontaktu a wskaże Ci drogę. Jestem lekarzem dusz rozświetlając Twoją drogę.

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 038 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Wróżka Marina Zadzwoń 708 708 177 - 4,92 zł/min

Tarot i numerologia to moje pasje. Prognozowaniem przyszłości zajmuję się od wielu lat. Wróżę z kart tarota. Pracuję również z energią, jestem rytualistką. Wykonuję rytuał oczyszczania energetycznego, synchronizacji czakr i przesyłam pozytywną energię.

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 177 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Tarocistka Sofii Zadzwoń 708 708 125 - 4,92 zł/min

Witam serdecznie, Już od kilkunastu lat pomagam ludziom za pomocą moich magicznych kart. To co robię taktuję bardzo poważnie i nie ma dla mnie głupich pytań. Pytajcie więc o każdą ważną dla Was sprawę, nie unikajcie pytań, które mogą wydawać Wam się krępujące. Im konkretniejsze pytanie tym bardziej satysfakcjonująca Was odpowiedź. Specjalizuje się: Tarot, karty anielskie, karty cygańskie, karty Oracle, interpretacja snów, astrologia, rozmowa wspierająca

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 125 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Tarocistka Bell Zadzwoń 708 708 172 - 4,92 zł/min

Jasnowidzenie, numerologia, biała magia, praca z kartami Tarota, Anielskimi, Cygańskimi i Runicznymi to wszystko pomoże Ci znaleźć odpowiedź na Twoje pytania. Rozwiąże Twoje problemy, doradzę, przepowiem przyszłość. Ze mną znajdziesz odpowiedź na pyta

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 172 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Wróżka Apolonia Zadzwoń 708 708 178 - 4,92 zł/min

Wróżbiarstwem zajmuję się od 15 lat. Tarot stał się wykładnią mojego życia. Wskazał mi moje przeznaczenie. A jest nim przepowiadanie przyszłości i pomaganie innym. Jestem przewodnikiem duchowym. Pozwól oddać się w zaufane ręce. Zapraszam.

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 178 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Wróżka Margarita Astro Zadzwoń 708 708 185 - 4,92 zł/min

Przygoda z ezoteryka w mojej rodzinie rozpoczęła się wiele lat temu. Moja babcia pomagała ludziom, już wtedy gdy niewiele się o tym mówiło. Kiedyś takie zdolności bardziej ukrywano...

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 185 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Wróżka Jula Zadzwoń 708 708 181 - 4,92 zł/min

Witam serdecznie, Nazywam się Jasnowidz Jula. Od ponad dziesięciu lat służę osobom, które szukają pomocy w codziennym życiu. Praca z energią oraz rozwój osoby, która do mnie przychodzi, jest najważniejszym elementem mojej pracy. Serdecznie zaprszam :)

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 181 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Wróżka Fabiana Zadzwoń 708 708 184 - 4,92 zł/min

Pomagam odszukać spokój, szczęście, harmonię i radość życia. Do prognozowania przyszłości i odpowiedzi na pytania, służą mojej intuicji od 30 lat karty klasyczne. Jeśli potrzebujecie Państwo pomocy i porady duchowej zapraszam do rozmowy.

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 184 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Wróżka Ewa Zadzwoń 708 708 175 - 4,92 zł/min

Tarot, runy, numerologia, karty anielskie, jasnowidzenie, Reiki. Tymi metodami posługuję się aby pomóc w rozwiązaniu twoich problemów. Uwolnię od lęków,przywrócę Ci radość i harmonię, ukażę przyszłość. Od lat pomagam ludziom. A Tobie w czym mogę pomóc ?

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 175 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Tarocista Salomon Zadzwoń 708 708 126 - 4,92 zł/min

Należę do kowenu tradycji Garderiańskiej. Posiadam ośmioletnie doświadczenie w ezoteryce w tym Karty Tarota, wahadełka, oczyszczanie, wzmacnianie procesów zdrowotnych za pomocą Magij Ceremonialnej. Dążę do tego by pokazać ludziom prawdę oraz to jak można zmienić swoje życie patrząc przez pryzmat przeszłości. Pomogę również odciąć się od przeszłości.

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 126 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Dostępny
Wróżka Beata Zadzwoń 708 708 179 - 4,92 zł/min

Zapraszam Państwa do korzystanie z porad kart Tarota na różne dziedziny życia. Polecam oczyszczanie energii osób,domów i zwierząt,oczyszczanie i harmonizowań czakr, oczyszczanie karmy na podstawie imion i nazwisk. Oferuję analizę stanu zdrowia.

Zadzwoń bezpośrednio 708 708 179 - 4,92 zł/min Telefon
Problem z połączeniem PREMIUM?
Jak zmienić limit u operatora sieci
Niedostępny
Jasnowidz Agnieszka

Witam. Posiadam zdolności jasnowidzenia, dzięki czemu dostrzegam głębiej. Pomagam znaleźć drogę do samorealizacji i lepszego życia. Do każdego problemu podchodzę poważnie i z sercem. Daję też wskazówki jako coach (publikacje są w pełnym opisie).

Niedostępny
Wróżbita Łukasz

Jestem Doradcą z powołania, ponieważ jestem 9 numerologiczną

Niedostępny
Aurora Mercouri

Tarot to wspaniałe narzędzie rozwoju. Daje Tobie podgląd na obecną sytuację i ukazuje najbardziej możliwy scenariusz przyszłości. Z pomocą moich kart i numerologii, a także doświadczeń i wiedzy nabytej podczas duchowych podróży, ukażę

Niedostępny
Wróżka Ariela

Jeżeli chcesz zmienić swoje życie zrób to teraz nie czekaj na inny moment.

Niedostępny
Wróżbita Matheus

Moja własna wypróbowana od lat metoda wróżenia Kartami pozwala odpowiedzieć na pytania o przyszłość (praca, miłość ,rodzina, finanse, znak zodiaku). Będę w stanie odpowiedzieć na każde pytanie.

Niedostępny
Tarocistka Ida

Wróżę z Tarota i kart Lenormand. Wspieram się w moich działaniach na rzecz klientów także numerologią i rytualistyką. Nie oceniam, mam pełne zrozumienie dla wszelkich problemów.

Niedostępny
Wróżbita Maciej

Jestem Wróżbita Maciej. Posiadam wieloletnie doświadczenie we wróżeniu z kart tarota i klasycznych, dlatego wróżba Macieja jest dla Ciebie. Stawiam horoskop dzienny. Jeżeli chcesz wiedzieć, co daje Ci w życiu Twój znak zodiaku postaw wróżbę na horoskop dzienny. Jeżeli masz pytania, zadzwoń do mnie! Jako wróżbita Maciej, powiem Ci co w kartach tarota się kryje! Dowiesz się co karty tarota mają Ci do powiedzenia! Tylko teraz profesjonalny wróżbita od 2,99 zł/min. Będę w stanie odpowiedzieć na każde pytanie.

Niedostępny
Wróżbita Gabriel

Zapraszam na seans z kartami cygańskimi, klasycznymi oraz tarotem i runami. Jestem również mistrzem-nauczycielem Usui Ryoho Reiki. Zajmuję się także radiestezją terapeutyczną.

Niedostępny
Jasnowidzka Jowi

Witam serdecznie! Jestem Jasnowidzka Jowi. Wróżeniem i jasnowidzeniem zajmuję się, od bardzo wielu lat. Praktykuję, wiedzę ezoteryczna od 30 lat. Dzięki czemu mogę zrozumieć smutki i problemy innych ludzi. A tym samym pomóc, doradzić. Zapraszam.

Niedostępny
Wróżbita Sir Gawain

Zapraszam Cię na wielką wyprawę, w trakcie której razem odnajdziemy to co tak bardzo chce dziś być odkryte!

Niedostępny
Wróżka Algiz

Po zalogowaniu czekam na Ciebie

Niedostępny
Doradca duchowy Szeptunka

Jesteś na zakręcie - razem poszukajmy drogi.

Niedostępny
Tarocistka Bari

Życie jest jak łódź na morzu, tylko od Ciebie zależy, czy wypadniesz za burtę.

Niedostępny
Tarocistka Agnelya

Puść lęk, on w niczym Ci nie pomoże a rozmowa ze mną, rozwiąże Twój problem i doda skrzydeł tak potrzebnych, by śmiało iść przez trudy życia.

Niedostępny
Wróżka Iweta

Wasze pytania są dla mnie ważne i tak je traktuję. Zawsze mówię, że najważniejsze jest odnalezienie źródła przyczyny niepowodzenia, a kluczem do przyszłości jest teraźniejszość. Pracuję z energiami, oczyszczam, czytam w myślach. Serdecznie zapraszam Was

Niedostępny
Astrolog Dorian

Witam Cię serdecznie. Już od ponad dwudziestu lat zajmuję się prognozowaniem przyszłości za pomocą kart Tarota, kart Lenormad i kart klasycznych. Metody prognoz, które wypracowałem są oparte na tysiącach skutecznych interpretacji wśród moich klientów. Dodatkowo specjalizuję się w astrologii Horarnej ( pytaniowej ), Astrologii Urodzeniowej, Astrologii Prognostycznej, Astrologii Partnerskiej i Astrologii Elekcyjnej. To pełna gama prawdziwych analiz przyszłości opartych na tysiącletniej wiedzy starożytnych Astrologów.

Niedostępny
Aga Ansuz

Wędrowcze... dokąd zmierzasz? trafiłeś tu przez przypadek? to wiedz że przypadków nie ma - wszystko jest po coś...

Niedostępny
Wróżka Aida S

Witaj Drogi Wędrowcze na moim profilu... Jeśli tu już trafiłeś to zapewne potrzebujesz mojej rady i wsparcia... Trochę się pogubiłeś i nie wiesz, w którą stronę ruszyć? Skontaktuj się a znajdziemy najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązanie... Zapraszam serd