Wróżby na andrzejki

Andrzejki to powszechnie lubiane święto, które nazywamy ostatkami. Jest to bowiem ostatni dzień przed adwentem, który według tradycji chrześcijańskiej, powinien być czasem mocno ograniczającym wszelkiego rodzaju rozrywki. Nieodzownym elementem Andrzejek jest wróżenie. Na szczęście, w tym dniu wróżka nie będzie nam potrzebna. Przyda się za to grupa przyjaciół, którzy lubią bawić się w ten sposób.

Andrzejkowa wróżba nie jest żadnego rodzaju realną wskazówką, którą należy niezwłocznie wprowadzić w życie. Wróżenie w ostatnim dniu listopada jest wyłącznie rodzajem wspólnej zabawy. Co ciekawe, forma i treść tych zabaw różni się w zależności od regionu, w którym przebywamy.

Do zdecydowanie najpowszechniejszych andrzejkowych wróżb zaliczyć możemy lanie wosku. Potrzebna nam będzie do tego świeca, klucz oraz naczynie z zimną wodą. Kiedy stopiona świeca zmieni się w wosk, przelewamy go przez dziurkę od klucza do naczynia z zimną wodą. Po utwardzeniu się wosku, wyjmujemy go z wody i obracamy przy ścianie pod takim kątem, aby rzucał on cień. Lanie wosku to andrzejkowa wróżba, która wyzwala w nas nieodkryte wcześniej pokłady kreatywności. Pozostali uczestnicy zabawy muszą bowiem odgadnąć, co przypomina im powstała forma.

Trudno jest znaleźć osobę, która nie słyszała o andrzejkowym sercu i szpilce. Ta wróżba jest rozpowszechniona niemal w każdym regionie. Podobnie, jak w przypadku lania wosku wróżka nie będzie nam potrzebna, chyba że akurat znajduje się w kręgu naszych znajomych, wtedy jak najbardziej powinna wziąć udział w zabawie. Zabawa polega na tym, że na wyciętym z papieru sercu zapisujemy różne imiona. Następnie osobie, która akurat dzierży szpilkę, zakrywa się oczy. Uczestnik lub uczestniczka zabawy musi trafić szpilką w jedno z imion. Imię, w które trafi, być może będzie imieniem przyszłego partnera lub partnerki.

Istnieje naprawę sporo tradycyjnych gier i zabaw, które możemy zorganizować podczas zabawy andrzejkowej. Oczywiście możemy też wymyślić swoje własne wróżby. Warto jednak zachować umiar i pamiętać, że jest to jedynie niewinna zabawa.