Ezoteryka

Ezoteryka

| Autor:

Ezoteryka wielu ludziom obecnie kojarzy się z tymi dziwnymi wróżkami z telewizji, które podczas seansów mają za zadanie wróżyć z kart i odbierać telefony, odpowiadając na pytania ludzi. Prawda jest jednak taka, że dziedzina ta jest znacznie bardziej rozległa niż się może zdawać na pierwszy rzut oka, bo łączy się z nią chociażby astrologia - nasza wiedza o niej jest zaledwie ułamkiem.

 

Etymologia

 

Idea ezoteryki powstała całkiem dawno temu, bo już w XIX wieku. Najpierw została rozpowszechniona przez francuskich pisarzy, takich jak Jacques Matter czy Eliphas Levi' jednak prawdziwą rozpoznawalność ezoteryka zyskała na przełomie XIX i XX w. za sprawą Towarzystwa Teozoficznego na czele z Heleną Pietrowną Bławatską. Wtedy ezoteryka była stosowana jako pojęcie w odniesieniu do wiedzy tajemnej (nazywanej ezoteryczną), która były dostępne dla wybranej, uprzywilejowanej grupy osób. Miało to na celu uchronienie tego wąskiego grona wtajemniczonych przez prześladowaniami oraz niezrozumieniem ze strony innych, a także zachowaniem wiedzy tajemnej przed wpadnięciem w niepowołanych ludzi. 

 

Szkoły

 

W oparciu o pojęcie "ezoteryka" powstało wiele szkół, których nauki niekiedy diametralnie różniły się od siebie. Najpopularniejsze przykłady takich szkół nauczających wiedzy duchowej to:

gnostycyzm - ruch ten zajmuje się głoszeniem, że powinniśmy przejrzeć iluzję rzeczywistości i zrozumieć naszą prawdziwą naturę, żeby móc czym prędzej powrócić do świata duchowego;

hermetyzm (a także astrologia) - zakłada, że nasze dusze i kosmos mają być ze sobą połączone,

masoneria (a także niektóre formy alchemii) - zajmuje się pomocą swoim zwolennikom w pogłębianiu własnych zalet i dążeniu do boskości.

teozofia - koncentruje się na założeniu, że jest kilku ludzi, którzy kierują rozwojem duchowym ludzkości, uwzględniając ezoterykę i jej ezoteryczny wpływ na człowieka

Nawiązania do naszego życia duchowego posiadają także różne religie, chociaż tak jak katolicy - zupełnie się wypierają jakiegokolwiek wpływu terminu "ezoteryka" na swoje życie.

 

Ezoteryka obecnie

 

Pomimo, że kiedyś ezoteryka oznaczała wiedzę tajemną, obecnie uległa spopularyzowaniu i rozpowszechnieniu. Dziedzina, kiedyś przeznaczona dla wtajemniczonych, dzisiaj dostępna jest dla wszystkich. Ma to swoje dobre strony; dzięki rozpowszechnionej wiedzy, każdy może się doskonalić w zakresie rozwoju własnego wnętrza. Istnieje jednak druga strona medalu - sama ezoteryka coraz częściej wydaje się też być łatwym źródłem zarobku dla oszustów, którzy udostępniają swoje "usługi" ezoteryczne zazwyczaj przez internet, pomimo, że ich wiedza zazwyczaj nie przekracza podstaw.

 

Co i od kogo można kupić?

 

Rzeczy ezoteryczne, które są możliwe do nabycia są różne - warto jednak pamiętać, aby nabywać je od sprawdzonych sklepów ezoterycznych. Przykłady produktów:

książki (w których dostępna jest wiedza tajemna)

kamienie

kadzidła

amulety

biżuteria

świece

i oczywiście karty

To samo dotyczy różnego rodzaju sesji (np. wróżenia z kart) - powinny je przeprowadzać osoby z odpowiednią wiedzą ezoteryczną, które przeszły wcześniej inicjację i mają odpowiednie certyfikaty.

Przykłady książek ezoterycznych:

"Sztuka snu" Carlos Castaneda

"Clip-Transserting. Zasady zarządzania rzeczywistością" Vadim Zeland 

 "Messenger. Prawdomówna historia o miłości" Klaus J. Joule

 

Jaki stosunek ma Kościół Katolicki do ezoteryki?

 

 

Katolicy, których być może zaciekawił temat "ezoteryka" nie będą zadowoleni - Kościół Katolicki uważa bowiem tą dziedzinę za niebezpieczną. Ezoteryka posiada bogatą symbolikę, czym zasłynęła, a jak wiadomo, religia katolicka stworzyła listę zakazanych symboli - praktykowanie ezoteryki jest więc grzechem. Ezoterycy są często posądzani o czerpanie mocy z niedozwolonych źródeł, a przecież magia jest zabroniona. Wmawia się ludziom, że zarówno zwolennicy terminu "ezoteryka" jak i okultyzmu parają się manipulacjami - czy jest to jednak stwierdzenie prawdziwe?

 

Wróżenie z kart

 

Najczęstszą usługą oferowaną przez znawców terminu "ezoteryka" jest wróżenie z kart. Mogą używać zwykłej talii do gry, zawierającej 52 karty - coraz częściej jednak można spotkać się z wróżkami, które korzystają z talii tarota. Karty te, pomimo że zostały stworzone już w XV wieku, zostały rozpowszechnione dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Odpowiedzialne za to były grupy francuskich i angielskich okultystów, których osoby przyczyniły się także do dzisiejszej interpretacji tarota - większa część talii opracowanych w XX wieku bazuje na pojęciach kabalistycznych w strukturze oraz symbolice (co oznacza, że w tworzeniu brali pod uwagę ezoterykę i jej wpływ na życie ludzkie)

Istnieją różne rodzaje talii do tarota, które różnią się od siebie. Najpopularniejsze z nich to:

Tarot Marsylski - jedna z najstarszych talii, powstała w XVII wieku; uważana za jedną z trudniejszych talii ze względu na proste na pierwszy rzut oka obrazki

Tarot Waite'a - klasyczna i często używana talia, stworzona przez członka Zakonu Złotego Brzasku

Tarot Crowley'a - zaliczany do abstrakcyjnych, niezwykle symbolicznych i tajemnych talii; przeznaczony i dostępna dla doświadczonych tarocistów

 

Turystyka ezoteryczna

 

Turystyka ezoteryczna bazuje na zainteresowaniu człowieka pojęciem "ezoteryka". Perspektywa doświadczenia pierwiastka mistycznego i zetknięcia się ze światem tajemnym stanowi istotny czynnik rozwoju turystyki ezoterycznej - kto nie chciałby dostąpić łaski uzyskania wiedzy tajemnej? 

Najwięcej osób, które chcą spróbować turystyki ezoterycznej, odwiedza Wawel, Jasną Górę, Piramidę w Rawie, Kamienne Kręgi w Odrach i Gąsiorach czy Wzgórze Tumskie w Płocku. Uważają, że właśnie tam znajdują się tak zwane miejsca mocy, czyli szczególne obszary, w których koncentrują się życiodajne energie Ziemi. Z relacji miłośników turystyki ezoterycznej wynika, że odczucia z różnych miejsc mocy są odmienne, ale zawsze pozytywnie nacechowane. Odwiedzenie takich miejsc może wpłynąć na rozwój człowieka oraz poprawić stan jego życia.

Ezoteryka w literaturze

Oczywiście, książek z dziedziny ezoteryzmu jest mnóstwo, ale co z nawiązaniami do ideologii ezoteryki w literaturze? W gruncie rzeczy, ich też jest całkiem sporo. Jednym z pisarzy polskich z czasów Młodej Polski, który wydawał się wyznawać poglądy ezoteryczne jest Stanisław Przybyszewski, o czym wiemy z "Powrotnej fali", w której propaguje użycie tradycji mistycznych i gnostycznych, a także z szacunkiem traktuje o pojęciu "ezoteryka".

Innym przykładem z literatury może być "Kod Leonarda Da Vinci" Dana Browna, w którym przecież występuje tajne stowarzyszenie "Zakon Syjonu", posiadające wiedzę tajemną dotyczącą Jezusa Chrystusa i dynastii Merowingów - brzmi, jakby to ezoteryka była inspiracją dla autora.

Ostatnim, być może nieco szokującym przykładem może być seria książek o Harrym Potterze J.K. Rowling, w których to także występowały grupy, do których należało wąskie grono wybrańców, a których wiedza tajemna pozostawała w faktycznej tajemnicy; magia była kluczowym terminem w każdej części książki, a w "Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym" tytułowy materiał jest oczywistym nawiązaniem do nauki alchemicznej, o czym zresztą dowiadujemy się na końcu. Tutaj także widzimy mocną inspirację terminem "ezoteryka".

 

Podsumowanie

 

Temat ezoteryki nie jest niestety traktowany tak poważnie jak kiedyś, co wcale nie umniejsza jego wartości. Uważam, że sam termin jest wart zapoznania się i być może nawet głębszego zainteresowania tą dziedziną, która przecież opiera się na rozwoju duchowym człowieka i pozwala poznać własne wnętrze. Nie powinniśmy się przejmować innymi, ponieważ każdy z nas ma wolną wolę, czego ezoteryzm w żadnym wypadku mu nie odbiera. Niech więc każdy decyduje za siebie; ja jedynie mogę zachęcić do zapoznania się z pojęciem "ezoteryka"!

 

« Powrót