Karta Tarota: Diabeł

Karta Tarota: Diabeł

| Autor:

Diabeł to 15. karta w Wielkich Arkanach tarota. Z reguły przedstawia postać przerażającego potwora, ale niekiedy widnieje na niej istota piękna i pociągająca, która wodzi na pokuszenie. Jeśli chodzi o symbolikę karty, to reprezentuje ona przede wszystkim pierwotną, nieokiełznaną energię, złą stronę każdego z nas. Jak odczytywać Diabła w tarocie?

Znaczenie karty Diabeł

Karta Diabła w tarocie wzbudza negatywne emocje. W większości przypadków postać ta posiada rogi, odpychającą twarz, zwierzęce nogi. Zdarza się również, że diabeł to postać uwodzicielska, o pięknym wyglądzie, ale mimo wszystko wzbudzająca niepokój. Diabeł symbolizuje dziką energię ukrytą w każdym człowieku. Ten wewnętrzny demon jest najczęściej skrywany, ale może ujawnić się w każdej chwili, a wtedy dostrzegamy go we własnej agresji, przemocy, obsesji, gniewie. Diabeł symbolizuje to, co najgorsze w każdym z nas. Przypomina, że ludzka natura jest skomplikowana i trudna do opanowania. Nie oznacza to jednak, że widząc kartę Diabła zawsze musimy się martwić. Jak odczytywać jej znaczenie?

Karta w pozycji prostej

Mówi o ciemnych stronach ludzkiej natury. Symbolizuje strach, chciwość, złość, kłamstwo, pokusę. Przypomina jednak, że każdy może zwalczać te złe emocje w swoim wnętrzu.

Karta w pozycji odwróconej

Symbolizuje silne uzależnienie nie tylko od używek, ale również od innej osoby. Mówi też o braku kontroli nad emocjami, skłonności do agresywnych zachowań. 

Karta w układach o miłości

Diabeł w odniesieniu do życia uczuciowego wskazuje na silne emocje. Może obrazować zazdrość, pożądanie, namiętność, chęć dominacji, uzależnienie od drugiej osoby, a nawet skłonność do obsesji. Niekiedy zwiastuje sprzeczkę lub poważny konflikt w relacjach pomiędzy partnerami. U osób samotnych (choć nie tylko) może przepowiadać przypływ gorących uczuć. 

Karta w układach o w pracy i finansach

Diabeł w układzie o pracy i finansach świadczy o przywiązaniu do pieniędzy, uzależnieniu od środków materialnych. Może wskazywać też na brak uczciwości, wykorzystywanie innych dla własnych celów. Czasem mówi o nadmiernym poświęceniu się pracy. Powinien przypominać nam, że zyski idą w parze ze zobowiązaniami. Ostrzega również, że podejmowanie decyzji w sferze finansów wymaga ostrożności. Kartę Diabła w odniesieniu do finansów można odczytywać na dwa sposoby: jako przypływ gotówki lub wręcz przeciwnie, jako dług.  

Karta w układach o zdrowiu

To wróżba problemów zdrowotnych, związanych z układem krwionośnym, kostnym lub pokarmowym. Diabeł może wskazywać też na zaburzenia psychiczne lub choroby przenoszone drogą płciową. 

« Powrót